تبلیغات
سیاسی - جلیلی: نتیجه مذاكرات ژنو توافق بر سر چگونگی ادامه مذاكرات بود.

جلیلی: نتیجه مذاكرات ژنو توافق بر سر چگونگی ادامه مذاكرات بود.

شنبه 11 مهر 1388 04:35 ب.ظ

نویسنده : سید حسن عابدینی

دبیر شورای عالی امنیت ملی كشورمان هرگونه گفت‌وگوی دوجانبه میان وی و نماینده آمریكا در مذاكرات ژنو را رد كرد و درباره آنچه كه از سوی برخی رسانه‌های غربی در این مورد منتشر شده، گفت:« در حاشیه مذاكرات ژنو و در جریان صرف ناهار همه طرف‌های مقابل درباره مباحث نشست صبح و سوالاتی كه در قالب بسته پیشنهادی ایران داشته‌اند، با ما گفت‌وگو كردند.»

به گزارش خبرنگار انرژی هسته‌یی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، سعید جلیلی در بدو ورود به تهران پس از مذاكرات یك روزه‌اش با كشورهای ‌١+5 در ژنو در فرودگاه امام خمینی (ره) در جمع خبرنگاران داخلی و خارجی گفت: ایران با اقتدار برآمده از ظرفیت‌های ملی، منطقه‌یی و بین المللی كه به دست آورده با یك نگاه مثبت و مجموعه پیشنهادهای مشخص كه در بسته پیشنهادی ارایه شده بود با شش كشور مذاكره كرد.

وی گفت: ما بحث‌های خوبی داشتیم و تمام بحث هایی كه در بسته در محورهای سه گانه مطرح كرده بودیم را تبیین كردیم و اعلام آمادگی كردیم كه با توجه به اقتضائات بین المللی و جهانی ایجاب می كند دوره ای از همكاری‌ها برای نگرانی‌های مشترك شكل بگیرد.

وی گفت: از طرفی اذعان برخی كشورها به اشتباهاتشان می‌تواند ظرفیت جدیدی را ایجاد كند و سیاست‌هایی كه تاكنون صدمات زیادی را به انسان‌ها و حقوق ملت‌ها وارد كرده است را بردارند و این خسارات را جبران كنند. بر این مبنا محورهای بسته توضیح داده شد تا حول نگرانی‌های مشترك همكاری كنیم؛ البته طرف‌های مقابل هم دیدگاه‌های خود را در موضوعات مختلف بیان كردند.

رییس هیات ایرانی مذاكره كننده با كشورهای ‌١+5 اظهار داشت: ما جمع بندیمان این بود كه این گفت‌وگوها تداوم پیدا كند و برای تداوم آن چارچوبی مشخص شود. براین اساس قرار شد در یك سطح پایین‌تر گفت‌وگوها انجام شود تا برای رسیدن به نقاطی از همكاری حول نگرانی‌های مشترك درباره‌ی آنچه كه در بسته پیشنهادی ایران آمده است گفت‌وگوها در سطح بالاتر ادامه یابد.

جلیلی گفت: حفظ و دفاع از حقوق ملت ایران در این گفت‌وگوها مفروض بود؛ نه موضوع گفت‌وگوها و ما اعلام آمادگی كردیم در زمینه‌هایی كه می‌شود با تشریك مساعی همكاری داشته باشیم را در جهت ایجاد صلح ، عدالت و پیشرفت انجام دهیم.

دبیر شورای عالی امنیت ملی كشورمان در ادامه در پاسخ به سوالی مبنی بر این كه گفته می‌شود دیدار شما با نماینده آمریكا در این مذاكرات ‌٤٥ دقیقه به طول انجامیده است در این مذاكرات چه مسایلی مطرح شد و این كه طرف مقابل مذاكرات ژنو را مثبت ارزیابی كرده است از چه لحاظ است؟ گفت: نمی‌دانم این زمان ‌٤٥ را چگونه بیان می‌كنید و از چه منبعی است. ما دو دور گفت‌وگو در خصوص بسته پیشنهادی در صبح و بعد از ظهر داشتیم. در بین دو گفت‌وگوها در حاشیه صرف ناهار تقریبا همه كشورهای طرف گفت‌وگو درباره مسایل بسته پیشنهادی و مسایل مطرح شده در نشست صبح گفت‌وگو و سوالاتی را مطرح كردند.

وی ادامه داد: این كه چرا مذاكرات را ما نیز مثبت می‌دانیم به این دلیل است چون كه فكر می‌كنیم دوری از گفت‌وگوها برای همكاری براساس نقاط مشترك شكل بگیرد و این شكل گرفت و بر همین مبنا معاونین قرار است بنشینند و درباره چگونگی ادامه گفت‌وگوها بحث كنند.

وی در پاسخ به سوال خبرنگاری دیگر مبنی بر این كه بنابراین تایید نمی‌كنید كه دیداری دوجانبه و رو در رو میان شما و نماینده آمریكا در حاشیه مذاكرات ژنو صورت گرفته است با رد این مطلب اظهار داشت: گفت‌وگویی كه ما داشتیم حول موضوعات نشست بود و همه طرف‌ها سوالات و بحث‌هایشان را مطرح می‌كردند.

جلیلی در خصوص توافق درباره بازدید از سایت غنی سازی فـُردو گفت: درباره تاسیسات جدید غنی سازی كه ایران آن را چندی قبل اعلام كرد طرف‌های گفت‌وگو سوالاتی داشتند كه ما توضیح دادیم و هم چنین توضیح دادیم كه ما حق غنی سازی را برای ملتمان جزو حقوق مسلم می دانیم و بر همین مبنا تاسیسات غنی سازی نطنز نیز از حقوق‌مان بود كه متاسفانه در یك سال گذشته شاهد بودید كه چندین بار به یك حق قانونی ملت ما كه تحت نظارت آژانس و درچارچوب NPT است تهدید شد و عده‌ای به خود اجازه دادند و می دهند كه تاسیسات هسته‌یی صلح آمیز ما را تهدید نظامی كنند. تبعیض در فضای تهدید تمهیدات امنیتی قانونی برای حفاظت از تاسیسات خود را فراهم می‌كنیم كه یكی از آن تاسیس مركزی برای غنی‌سازی است كه ظرفیت امنیتی‌اش بالاتر باشد. مركز هسته‌یی جدید قانونی و از حقوق مسلم ماست و چیزی است كه خودمان به آژانس اعلام كرده‌ایم و در مذاكرات ژنو گفتیم كه در چارچوب توافقاتی كه ایران با آژانس دارد و نیز در چارچوب مقررات NPT هر گاه بازرسان بخواهند می‌توانند از این تاسیسات بازرسی كنند و هیچ منعی ندارد.

دبیر شورای عالی امنیت ملی كشورمان در پاسخ به سوال ایسنا مبنی بر این كه اگر ایران تمایل دارد با پیشنهاد دادن اورانیوم ‌٥/٣ درصد غنی شده، اورانیوم غنی شده ‌٢٠ درصد، اعتماد سازی غرب را بسنجد؛ معنی‌دار‌تر نبود اگر برای اعتمادسازی از سوی آنها سوخت ‌٢٠ درصد غنی شده بدون آنكه ‌٥/٣ درصد ارایه شود تحویل ایران گردد گفت: یكی از حقوق قانونی ما در چارچوب فعالیت‌های صلح آمیز هسته‌یی غنی سازی اورانیوم برای مصارف مختلف صلح آمیز است كه یكی از مصارف آن استفاده‌های دارویی و پزشكی است. ما برای سوخت راكتور تهران كه رادیو داروهای مصرفی در كشور را تامین می‌كند به سوخت جدید و جایگزین احتیاج داریم و براساس قوانین آژانس این نهاد بین المللی باید امكانات لازم را برای دسترسی اعضا به انرژی صلح امیز هسته‌یی فراهم كند.

وی ادامه داد: ما در اردیبهشت ماه نامه‌ای به آژانس نوشتیم و اعلام كردیم برای راكتور تهران به سوخت نیاز داریم. آنها هم در چارچوب مناسبات اعضا و آژانس این نامه را به برخی از اعضا ارایه كردند و موافقت كردند كه سوخت را در اختیار ایران قرار دهند. هم چنین آنها پیشنهادهایی برای ارایه سوخت مطرح كردند.

جلیلی در خصوص این كه گفته می شود در مذاكرات ژنو توافقی بر سر دریافت سوخت برای راكتور تهران صورت گرفته است با رد این مطلب نیز اظهار داشت: توافق در این باره مربوط به نشست ژنو نمی‌شود؛ ما قبلا گفته بودیم آمادگی داریم برای این كه كشورهایی كه آمادگی دارند به ما سوخت بدهند در سطح كارشناسی نشستی را بگذاریم و به توافق برسیم. این موضوع را نیز در نشست ژنو اعلام كردیم و این برای آنهایی كه پیشنهاد ارایه سوخت به ما داشتند موجب رضایت بود.

وی هم چنین تاكید كرد: ما به عنوان عضو آژانس و NPT اعلام كرده‌ایم كه ایران یك استثنا نیست و در ازای تكالیفی كه انجام می دهد باید از تمام حقوق خود برخوردار باشد.

وی در پاسخ به سوال دیگر مبنی بر این كه در این مذاكرات تا چه اندازه طرف مقابل بر اعتمادسازی جدی بود گفت: یكی از بحث‌هایی كه مطرح شد این بود كه اگر گفت‌وگوها بخواهد به شكل سازنده و منتج به نتایج مثبت ادامه یابد لازمه‌اش این است كه از آسیب‌ها و اشتباهات گذشته دور بماند؛ از جمله این اشتباهات كه در گذشته بوده است بحث مذاكره در سایه تحریم بوده است. ما معتقدیم اگر گفت‌وگوها برای همكاری می‌خواهد شكل بگیرد باید در فضای ناشی از تفاهم و همكاری باشد نه تهدید. ما برای گفت‌وگوها برای همكاری در چنین فضایی آماده‌ایم كه آنها هم از آن استقبال كردند.

جلیلی درباره تاریخ بازدید از سایت غنی سازی فـُردو و این كه تا چه مقدار ایران می خواهد اورانیوم ‌٥/٣ درصد بدهد و سوخت ‌٢٠ درصد تحویل بگیرد، با بیان این كه این دو مبحث هر دو مباحثی فنی هستند كه بین آژانس و سازمان انرژی اتمی با توجه به تعاملات بسیار خوبی كه دارد بررسی می‌شود.

وی گفت: ما برای سایت جدید غنی سازی رسما نامه نوشتیم و آن را اعلام و تاكید كردیم از حقوق قانونی خود می دانیم كه در این زمینه گام برداریم و از افتخارات ایران است كه سایت جدید خود را با ایمنی خوب و در چارچوب مقررات ایجاد كنیم.

دبیر شورای عالی امنیت ملی تاكید كرد: این دو مبحث موضوع جلسه ما در ژنو نبود در عین حال كه ما به آژانس اعلام كرده‌ایم در چارچوب مقررات برای بازدید از این سایت مشكلی نداریم. از سویی ما معتقدیم آژانس باید كمك كند تا ما سوخت را به دست آوریم. آنها پیشنهاداتی را مطرح كردند و در توافقات قرار شد بحث دریافت سوخت ‌٢٠ درصد مباحث كارشناسی‌اش انجام شود.

جلیلی درباره سفر البرادعی به تهران اظهار كرد: در پایان كار البرادعی به عنوان مدیركل آژانس بین المللی انرژی اتمی هستیم و یك بخش از مسوولیت ایشان در دوران كاریشان معطوف به كارهای ایران بوده است و در پایان آبان ماه مسوولیت ایشان تمام می شود. ایشان اظهار تمایل كردند برای سفر به تهران و ما هم از آن استقبال كردیم.

وی در پاسخ به سوال ایسنا مبنی بر این كه طرف ‌١+5 در این مذاكرات چه گفت اظهار داشت: این كه چگونه درباره چگونگی ادامه گفت‌وگوها به توافق برسیم نتیجه مذاكرات بود و قرار شد به یك مدالیتی برای گفت وگوها برسیم. ما هم چنین تاكید كردیم در گذشته آماده بودیم كه به مذاكرات ادامه دهیم، وقفه و تعلل از طرف ما نبود. آنها ‌١٥ ماه فرصت را از دست دادند اما فكر می‌كنیم امروز آمادگی ایران برای همكاری یك فرصت است.

جلیلی مذاكرات ژنو را رو به جلو و مثبت خواند و درباره بحث تعلیق اظهار داشت: ما هیچ بحثی از تعلیق در گفت‌وگوها نداشتیم.

وی در پاسخ به این سوال كه طرف مقابل گفته است در نشست آینده بحث فریز در برابر فریز را مطرح می‌كند تاكید كرد: ما گفته‌ایم حقوق جمهوری اسلامی ایران نباید مفروض باشد بلكه باید موضوع بحث باشد و موضوع بحث مشتركات بسته پیشنهادی ایران است و آنچه كه مورد نظر آنهاست كه می‌تواند بین طرفین مورد توافق قرار گیرد. بنابراین نشست بعدی درباره مدالیتی مذاكرات خواهد بود.

وی هم چنین این كه گفته می‌شود در حاشیه مذاكرات درباره چند تن از آمریكایی‌های بازداشت شده در ایران با نماینده امریكا مذاكره كرده اید را تكذیب كرد.
دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: شنبه 11 مهر 1388 04:42 ب.ظ