تبلیغات
سیاسی - کدخدایی: آنچه در حال حاضر برای كشور ما ضرورت دارد داشتن قانون جامع انتخابات است

کدخدایی: آنچه در حال حاضر برای كشور ما ضرورت دارد داشتن قانون جامع انتخابات است

شنبه 18 مهر 1388 03:38 ب.ظ

نویسنده : سید حسن عابدینی

سخنگوی شورای نگهبان با اشاره به پیشنهاد تشكیل كمیسیون ملی انتخابات اظهار كرد كه آنچه در حال حاضر برای كشور ما ضرورت دارد داشتن قانون جامع انتخابات است.

به گزارش خبرنگار حقوقی ایسنا، دكتر عباسعلی كدخدایی در نشست خبری این هفته‌ی خود با اشاره به اخبار منتشره درباره‌ی طولانی شدن عدم حضورش در میان خبرنگاران و پاسخگویی به سوالات آنها گفت: دوستان در این رابطه ابراز علاقه كردند و از دوستانی كه دوری بنده برایشان سخت بود تشكر می‌كنم البته این رابطه دو طرفه است و این دوری برای بنده‌ هم سخت بود.

وی دلایل این عدم حضور را چنین عنوان كرد: مدتی تعطیلات تابستانی مجلس بود و در دوره‌ی رای اعتماد نیز مصوبه‌ای نداشتیم بنابراین خبر چندانی در مورد مصوبات نبود. اما نمی‌دانستیم كه بی‌خبری ما خودش خبرساز است.

كدخدایی در پاسخ به سوالی مبنی بر ارزیابی شورای نگهبان از طرح دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با عنوان تشكیل كمیسیون ملی انتخابات اظهار كرد: اكنون نیز وضعیت انتخابات این گونه است كه هیات‌های اجرایی از میان معتمدین محلی انتخاب می‌شوند و شورای نگهبان زیر نظر سه قوه نیست و فكر می‌كنم از نظر نهادها مشكلی نداریم.

كدخدایی تصریح كرد: آنچه برای كشور ما لازم است داشتن قانون جامع انتخابات است كه انشاءالله با همكاری دولت و مجلس این قانون به نتیجه برسد. مورد دیگر ارتقای فرهنگ انتخابات است كه كشور ما نیازمند این امر است مخصوصا میان رقبایی كه وارد گردونه‌ی انتخابات می‌شوند تا اینكه بخواهیم نهادها را تغییر دهیم. در مورد نهادهایی كه در قانون اساسی است امكان این امر وجود ندارد و روش‌هایی كه از ابتدا تا كنون داشته‌ایم باید تغییر كند.

سخنگوی شورای نگهبان با تاكید بر تغییر در فرهنگ انتخاباتی گفت: فرهنگ قانون‌گریزی نیز باید تغییر كند و كسانی كه وارد گردونه‌ی انتخابات می‌شوند باید بپذیرند كه اگر شكست خوردند نباید در صدد این باشند كه در همه‌ی كشور دنبال تغییر عمده باشند یا خدایی ناكرده كسانی بخواهند دچار تخلفاتی شوند. فكر می‌كنم هر نهاد جدیدی كه بخواهد شكل بگیرد باز دوباره در چند دوره همین ایرادات مطرح شود این طور نیست كه این ایرادات فقط به نهادهای فعلی باشد پس اول باید قانون انتخابات اصلاح شود و دیگر اینكه فرهنگ انتخابات باید ارتقا یابد كه كارآمدی بیشتر و در نتیجه مشاركت و انسجام ملی را در بر خواهد داشت.

در این میان خبرنگاری سوال كرد كه چه روش‌هایی باید تغییر كند؟ كه كدخدایی پاسخ داد: اگر فرهنگ انتخابات تغییر كند و ما به حقوق خود قانع شویم و شكست و پیروزی را محتمل بدانیم و از لحاظ روش‌ها نیز اگر قانون جامع انتخابات را داشته باشیم بسیاری از روش‌هایی كه ممكن است باعث ایراد برخی از دوستان باشد، اصلاح می‌شود.

وی تاكید كرد: ولی بنده اصلاح در نهادها را به مصلحت نمی‌دانم و فكر نمی‌كنم با اصلاح و تغییر در نهادها بتوانیم به نتیجه‌ی روشن برسیم. چون اگر نهادها هم تغییر یابد می‌توان دو یا چند دوره‌ی بعد ایرادات را نسبت به آن مطرح كرد.

در ادامه خبرنگاری با اشاره به درخواست رییس‌جمهور و رییس قوه قضاییه برای همكاری كدخدایی با این دو نهاد خواستار توضیح شد كه وی در پاسخ گفت: امیدواریم هرجا كه هستیم خدمتگذار كوچكی برای نظام مقدس جمهوری اسلامی باشیم و دوست نداریم از حضور خبرنگاران و بقیه‌ی دوستان جدا شویم.

خبرنگار دیگری با اشاره به اینكه لایحه‌ی هدفمند كردن یارانه‌ها در دستور كار مجلس قرار می‌گیرد سوال كرد آیا شورای نگهبان در این مورد همانند بودجه‌ی سالانه بند بند وارد بررسی می‌شود؟ كه كدخدایی پاسخ داد: تلاش می‌كنیم كلیه‌ی مصوبات مجلس را در اسرع وقت پاسخ دهیم.البته كمیسیون محترم مجلس قانون مجازات اسلامی جدید را به تصویب رسانده و به صورت غیررسمی در اختیار شورا است. بیش از 740 ماده دارد كه تبعا زمان زیادی می‌طلبد.

وی افزود: اكنون یكی از كارهایی كه در حاشیه‌ی مصوبات رسمی انجام می‌دهیم بررسی قانون مجازات اسلامی است و انشاءالله هر كدام از مصوباتی كه برای ما ارسال شود سعی می‌كنیم با تشكیل جلسات فوق‌العاده در مهلت قانونی پاسخ لازم را ارسال كنیم.

كدخدایی در پاسخ به سوال خبرنگار دیگری كه بیان كرد اكثرا مصوبات به دلیل اصل 75 اعاده می‌شود، گفت: هر طرحی كه از مجلس ارسال می‌شود باید راه تامین آن نیز مشخص شود بنابراین طرح‌هایی كه در مجلس مطرح می‌شود اگر طریق جبران مالی‌اش مشخص نباشد قطعا مغایر اصل 75 قانون اساسی است.

وی افزود: ما راهكار را همیشه بیان كرده‌ایم اگر چنین طرح‌هایی را مطرح می‌كنند یا با دولت توافق كنند یا اینكه طریق جبرانش را تعیین كنند. فكر می‌كنم اگر مجلس دقت بیشتری داشته باشد این مشكلات مرتفع خواهد شد.

از كدخدایی در مورد سه عضو حقوقدان شورای نگهبان كه مشمول قانون منع تصدی بیش از یك شغل می‌شوند سوال شد كه آیا آنها همكاری خود را یا با دولت یا شورای نگهبان ادامه می‌دهند كه وی در پاسخ گفت: آقای امیری خودشان اعلام كرده و متن استعفایشان را نیز اعلام كردند. دكتر الهام نیز رسما اعلام كرده و به شورا آمدند در مورد آقای عزیزی نیز بیان شد كه معاون محترم رییس‌جمهور است.

وی در مورد حضور حقوقدان جدید گفت: انشاءالله قوه قضاییه آنها را انتخاب می‌كنند.

از كدخدایی در مورد بررسی اصلاح قانون خدمت وظیفه‌ی عمومی سوال شد كه وی پاسخ داد: هر وقت مصوبه به دست ما برسد ما اعلام نظر می‌كنیم.
دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: شنبه 18 مهر 1388 03:42 ب.ظ